Wypoczynek w Dąbkach
ul. Spokojna 3
76-156 Dąbki
tel. 660 349-614, 600 151-134
wczasydabki@interia.pl

Wypoczynek w Dąbkach

Oferujemy:

- apartamenty 2 pokojowe z łazienkami i aneksami kuchennymi dla 4 osób,

- domek letniskowy dla 4-6 osób,

- pokoje 2-3 osobowe na parterze ze wspólną łazienką,

- grill ogrodowy, stoliki z ławeczkami, kącik dla dzieci, piłkarzyki oraz rowery dla gości,

- zapewniamy zamknięty parking i możliwość przechowania rowerów.

 
Rezerwat Przyrody "Jezioro Lubiatowskie"
w gminie Manowo i częściowo w Koszalinie, 75-900 Koszalin

Rezerwat Przyrody "Jezioro Lubiatowskie"
 
W granicach miasta Koszalina znajduje się tylko niewielki fragment tego obszaru. Jezioro polodowcowe o charakterze morenowym znajduje się na Równinie Białogardzkiej, jego powierzchnia to 296ha, głębokość do 2,4 metra. Szacowana objętość wody wynosi 2028,3 tys. m3. Długość linii brzegowej wynosi 13 100 m.

Od strony północnej i wschodniej otoczone jest wzgórzami morenowymi. Kształt wydłużony, otoczony ze wszystkich stron szuwarami, obszar bagienny. Roślinność wynurzona okala całe jezioro oraz dzieli je na trzy zbiorniki wodne: Lubiatowo Północne (176,0 ha), Lubiatowo Południowe (62,6 ha) i Lubiatowo Wschodnie (26,5 ha).

Jezioro jak i przyległe obszary, charakteryzują się gatunkowym bogactwem faunistycznym i florystycznym. Na obszarze tym gniazduje 35 gatunków ptaków, a 48 odwiedza jezioro podczas przelotów. Spotyka się tu m.in. łabędzia niemego, perkoza dwuoczkowego, czajkę czy bekasa krzyka.

Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać również ohara – kaczkę norową – ptaka wędrownego bardzo nielicznego w Polsce (kilkadziesiąt par). Gniazduje przede wszystkim nad Morzem Bałtyckim, natomiast bardzo rzadko w oddaleniu od morza. Gatunek chroniony. Ptak ten buduje gniazda głównie w ziemi. Samica wykopuje norę o głębokości 2-3 m. Zwykle zostają zajęte nory stworzone przez inne zwierzęta. Ptaki mogą też gniazdować na powierzchni ziemi. U nasady dzioba w okresie godowym samiec ma czerwoną narośl, zaś samica biały pas (obrzeżenie).

Oprócz tego samica ma brunatną plamę na brzuchu i białe obrzeżenie rudego pasa na piersi. Poza tym obie płcie ubarwione jednakowo. Samica składa od kilku do kilkunastu jaj, które sama wysiaduje przez cztery tygodnie. Karmieniem piskląt zajmują się oboje rodzice. Pokarmem oharów są małe bezkręgowce.

Jak już wspomniano, ohar ze względu na swoje rzadkie występowanie w Polsce objęty jest całkowitą ochroną. Jednak to nie wszystkie atrakcje czekające na fascynatów zwierząt, Lubiatowo ma do zaoferowania różnorodne rodzaje płazów i gadów, a wśród nich ropucha szara, żaba wodna, żaba trawna i moczarowa, jaszczurka zwinka oraz padalec zwyczajny.

Od południa i wschodu rezerwat obchodzą znakowane szlaki turystyczne: czerwony Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego (o długości 50 km; Koszalin ul. Gdańska→ Góra Chełmska→ rezerwat Jezioro Lubiatowskie→ Manowo→ Rosnowo→ Tychowo), zielony Szlak Kamieni Granicznych (Dzierżęcino→ Bonin) oraz zielony Szlak Rowerowy Gotów.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Akweny
- Miejsca z klimatem
- Rezerwaty