Jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim, trzecie po Dąbiu i Miedwiu pod względem wielkości
w województwie zachodniopomorskim, odcięte mierzeją od Morza Bałtyckiego. Powierzchnia lustra wody wynosi wg różnych źródeł od 2205,2 ha do 2239,6 ha. Średnia głębokość zbiornika wynosi 1,4 m, a maksymalna głębokość 3,9 m. Kształt misy jeziornej jest nieregularny, zawężony od zachodu i stopniowo rozszerzający się ku wschodowi.
Jezioro
powstało z dawnej zatoki morskiej. Całkowita powierzchnia zlewni jeziora wynosi 502,8 km². Do jeziora uchodzą dwie rzeki: Dzierżęcinka, Unieść oraz dwie strugi: Strzeżenica oraz Kanał Dobiesławiec. Jamno jest
połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamieńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Unieściem.

Ujście kanału podczas sztormów jest często zasypywane. Odnośnie fauny,
dominującymi gatunkami ryb w wodach Jamna są leszcz, sandacz, węgorz europejski. Pozostałymi gatunkami ryb występującymi w jeziorze są szczupak pospolity, lin, karaś, okoń europejski, płoć, krąp, jazgarz, troć wędrowna.
W Jamnie występuje minóg rzeczny, który jest gatunkiem ściśle chronionym w Polsce. W typologii rybackiej Jamno jest zaliczane do typu sandaczowego. Według danych WIOŚ w Szczecinie z 2006 roku wydajność połowowa jest wysoka i wynosi 30–40 kg/ha. W strukturze połowów zdecydowanie przeważa leszcz, którego udział wynosi ok. 82%.

Z Jamna odławiane są również: węgorze, sandacze, okonie, szczupaki oraz płocie. Jezioro pozwala również na uprawianie sportów wodnych Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych.
W sezonie wyrusza z stąd w rejs po jeziorze
statek wycieczkowy "Mila".