Pomnik Rybaka w Darłowie postawiony został na Rynku ku czci ludzi morza w 1919 r. Ufundowany został przez rodzinę Hemptenmacherów, zaprojektowany zaś przez Wilhelma Grossa ze Sławna.
Pomnik pełni także funkcję fontanny znajduje się niemal w centrum starego miasta, tuż obok ratusza. Na opłacenie tak wybitnego artysty mogła sobie pozwolić nader zamożna, darłowska rodzina Hemptenmacherów, właścicieli floty żaglowców i statków handlowych na Bałtyku.
Zabytek stanął w starym mieście, w 1913 r. Szczyt centralnego cokołu zdobi figura rybaka, wokół cokołu znajdują się płyty z brązu zawierające płaskorzeźby ukazujące sceny z dziejów Darłowa. Pomnik z wizerunkiem rybaka
jest okazały, wartościowy pod względem artystycznym. Bywa znakiem rozpoznawczym Darłowa - miasta rybaków. Większość turystów swoją znajomość z pomnikiem kończy na pamiątkowej fotografii. Nawet nie zauważa czterech tablic z brązu z płaskorzeźbami.
Jedna tablica przedstawia budowę statku, na drugiej widać żaglowiec.

Takie statki, jak żaglowiec na reliefie, od stuleci budowano w Darłowie.
Trzeci relief przedstawia pasterza owiec i pasterkę gęsi, w dali widać wieżę darłowskiego kościoła. Jeszcze na początku XX wieku pasterstwo było jednym z zajęć mieszkańców Darłowa,
z miejscowych zakładów mięsnych eksportowano ponad 100 tysięcy wędzonych gęsi. Na czwartej tablicy widzimy
rycerza ogłaszającego akt o lokacji, kronikarza zapisującego to wydarzenie oraz budowniczych murów obronnych.
Pomnik
bez uszkodzeń przetrwał II Wojnę Światową. Nie ucierpiał także w latach PRL, kiedy niszczono świadectwa niemieckiej kultury na tych ziemiach. Nie jest bowiem związany z wydarzeniami politycznymi, przedstawia dzieje miasta. Piaskowiec, sprowadzony z okolic Mülhausener, trzyma się dobrze. Pomnik fontanna z Darłowa jest jedną z nielicznych rzeźb Grossa, która przetrwała do dziś.