Jezioro Bukowo jest jeziorem przybrzeżnym na Wybrzeżu Słowińskim w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w całości w gminie Darłowo. Kilka tysięcy lat temu
była to zatoka Morza Bałtyckiego, ale na skutek długotrwałego działania fal, prądów i wiatrów została odcięta od morza piaszczystą mierzeją.
Jezioro Bukowo
połączone jest z Morzem Bałtyckim poprzez Kanał Szczuczy (Kanał Bukowski) w odległości 5 km od Dąbek w kierunku Dąbkowic, przez który w czasie sztormów przedostaje się słona woda, dzięki czemu zasolenie wzrasta do 3‰.

Występuje także
unikatowa populacja płoci migrująca między zbiornikiem a Bałtykiem. Brzegi porasta
cenna nadmorska roślinność, np. rokitnik. Niskie zarośnięte szuwarami brzegi są ostoją i lęgowiskiem wielu gatunków ptactwa wodnego.
Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 1644,0 ha do 1747,4 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 0,2 m n.p.m. lub 0,1 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 1,8 m, natomiast głębokość maksymalna 2,8 m.

Brzegi jeziora
porośnięte są szerokim na kilkadziesiąt metrów pasem szuwarów, które są lęgowiskiem i ostoją
licznych gatunków ptactwa. Brzegi południowe są zatorfione, bagniste. W pobliżu, na dnie, znajdziemy liczne, rozległe głazowiska - pozostałości po lądolodzie.
Żyje w nim ok. 20 gatunków ryb, m.in. chroniony minóg rzeczny, koza, a także ryby wędrowne - sieja rasy pomorskiej oraz troć wędrowna i łosoś. Jako że brzegi jeziora na ogół są niedostępne,
najlepiej wędkować na Bukowie z lodu (pokrywa lodowa utrzymuje się tu zwykle aż do połowy marca) lub
z łodzi, które można wypożyczyć w Dąbkach i Dąbkowicach.