
Izba Muzealna
mieści się w podziemiach budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przy Placu Zwycięstwa 5 (przejście klatką schodową za holem na I piętrze). Dla zwiedzających czynna jest w dni robocze w godzinach 9-13. W dni wolne od pracy otwarta jest wyłącznie dla wycieczek po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym i otrzymanym potwierdzeniu z naszej strony.
Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne, ale miłe są wolne datki (za pokwitowaniem) na częściowe obniżenie kosztów utrzymania placówki.
Izba Muzealna w Bobolicach należy do młodych placówek muzealnych na Pomorzu Zachodnim. Została utworzona w 2000 roku.
Z uwagi na konieczność przygotowania lokalu, została otwarta dwa lata później, tj. 23 czerwca 2002 roku.

Działalność wystawiennicza
została rozpoczęta wystawą archeologiczną "Pradzieje Pomorza Środkowego", wypożyczoną z Muzeum w Koszalinie. Swą działalnością i charakterem zbiorów nasza izba nawiązuje do istniejącego w Bobolicach przed drugą wojną światową niemieckiego muzeum regionalnego (Heimatmuseum), w którym gromadzono eksponaty archeologiczne i etnograficzne odkrywane na terenie byłego powiatu bobolickiego.

Izba Muzealna
funkcjonuje w strukturze organizacyjnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i bezpośrednio podlega dyrektorowi. Z uwagi na szybki przyrost muzealiów i braku zaplecza magazynowego, zajdzie w najbliższych latach konieczność przeniesienia jej do większego lokalu, bądź odrębnego budynku. Gromadzone muzealia
pochodzą głównie z darowizn mieszkańców gminy Bobolice i w znacznej ilości z innych miejscowości kraju, a nawet z zagranicy.
Aktualnie zbiory prezentujemy w 7 działach: archeologicznym, etnograficznym, galerii obrazów, militariów, medali i odznaczeń, przyrodniczym i historii miasta.
W dziale militariów wyodrębniono "Kącik belgijskich jeńców wojennych", a w etnograficznym - "Kącik sztuki więziennej". Do najcenniejszych eksponatów należy
dzwon kościelny z 1581 roku, mechanizm główny zegara wieżowego, pochodzącego z drugiej połowy XIX wieku, elementy broni strzeleckiej z XIX wieku oraz kolekcja rzeźb ptaków wykonanych przez rzeźbiarza z Bobolic Józefa Świtałę.