Wypoczynek w Dąbkach
ul. Spokojna 3
76-156 Dąbki
tel. 660 349-614, 600 151-134
wczasydabki@interia.pl

Wypoczynek w Dąbkach

Oferujemy:

- apartamenty 2 pokojowe z łazienkami i aneksami kuchennymi dla 4 osób,

- domek letniskowy dla 4-6 osób,

- pokoje 2-3 osobowe na parterze ze wspólną łazienką,

- grill ogrodowy, stoliki z ławeczkami, kącik dla dzieci, piłkarzyki oraz rowery dla gości,

- zapewniamy zamknięty parking i możliwość przechowania rowerów.

 
Muzeum Ziemi Karlińskiej
ul. Szymanowskiego 17, 78-230 Karlino
tel. (94) 311-73-82
muzeum@karlino.home.pl

Muzeum Ziemi Karlińskiej
 
Misją Muzeum Ziemi Karlińskiej jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią ziemi karlińskiej. Muzeum wypełnia ją poprzez gromadzenie, przechowywanie, konserwację i udostępnianie do celów badawczych i wystawienniczych dóbr kultury związanych z historią, etnografią, archeologią i sztuką regionu, organizując wystawy, popularyzując wiedzę, prowadząc działania edukacyjne.

Muzeum współdziała z: osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami, urzędami i firmami działającymi w regionie.

Budynek, w którym mieści się muzeum powstał w 1905 roku i wybudowany został przez firmę budowlaną z Karlina, którą zarządzał Ernst Hoffmann. Były mieszkaniec Karlina. Budynek prezentuje styl architektoniczny tzw. neogotyk. Kolorystyka budynku nawiązuje do bardzo popularnej ówcześnie zabawie w klocki, gdzie dominowały trzy kolory mające naśladować materiały budowlane: czerwony, żółty i niebieski – czyli cegła, piaskowiec i łupek jako pokrycie dachu.

Zbudowany z cegły czerwonej licowanej z elementami dekoracyjnymi tynkowanymi, o dachu wysokim krytym dachówką ceramiczną. Budynek jest zwieńczony dwiema wieżami - pierwsza, niższą - nad wejściem od ulicy Szymanowskiego; druga, najwyższy element budynku, umieszczona w środkowej partii dachu. W okresie międzywojennym stacjonowały w budynku służby sądownicze. Od września 2010 roku jedno z pomieszczeń na poddaszu zajmuje Muzeum Ziemi Karlińskiej.

Oprócz muzeum w budynku obecnie znajdują się siedziby wielu instytucji, jak np.: Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, Straży Miejskiej, Punkt Informacji Turystycznej.

Nasz zbiór eksponatów to przede wszystkim przedmioty podarowane na rzecz muzeum przez byłych mieszkańców Karlina, którzy po 1945 roku musieli wyjechać na tereny dzisiejszych Niemiec. Z naszych polskich czasów na uwagę zasługuje ekspozycja poświęcona karlińskiej aptece. Muzeum posiada sporą kolekcję przedmiotów aptecznych z lat 50 i 60 XX wieku. Są to przedmioty podarowane przez Alfonsa Tomczaka właściciela karlińskiej apteki.

Posiadamy wiele cennych eksponatów, są to między innymi: starodruki - list z 1825 roku (jest to list napisany przez ówczesnego Burmistrza Karlina); pieczęcie lakowe (pochodzące: jedna sprzed 1900 roku, a druga pamięta czasy II wojny Światowej); kronika napisana przez Reinholda Wediga, urodzonego w pobliskiej wsi Karścino. Zbiory Muzeum Ziemi Karlińskiej uzupełniają m.in.: stare widoki miasta z czasów przedwojennych publikowane w postaci pocztówek, krótka historia Browaru w Karlinie i inne.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Muzea
- Zabytki