Wypoczynek w Dąbkach
ul. Spokojna 3
76-156 Dąbki
tel. 660 349-614, 600 151-134
wczasydabki@interia.pl

Wypoczynek w Dąbkach

Oferujemy:

- apartamenty 2 pokojowe z łazienkami i aneksami kuchennymi dla 4 osób,

- domek letniskowy dla 4-6 osób,

- pokoje 2-3 osobowe na parterze ze wspólną łazienką,

- grill ogrodowy, stoliki z ławeczkami, kącik dla dzieci, piłkarzyki oraz rowery dla gości,

- zapewniamy zamknięty parking i możliwość przechowania rowerów.

 
Brama Wysoka (Połczyńska)
ul. Grottgera, 78-200 Białogard

Brama Wysoka (Połczyńska)
 
Brama Wysoka (Połczyńska) wybudowana łącznie z murami miejskimi w początkach XIV w. Murowana z cegły na kamiennej podstawie fundamentowej. Budowla dwukondygnacyjna, oparta na planie prostokąta, z przejazdem ostrołukowym.

Zachowana jako jedyna brama miejska z dwóch pierwotnie istniejących. Istniejące obecnie zadaszenie kopertowe kryte dachówką wykonane zostało w trakcie ostatniego gruntownego remontu w końcu XIX w. Wysokość bramy – ok. 10 m. Najstarszy wygląd Bramy Wysokiej przedstawia panorama miasta z mapy Lubinusa (1618 r.). Można zauważyć, że Brama Wysoka łącznie z nieistniejącą dziś Bramą Młyńską, kościołem pw. NNMP i ratuszem w centrum miasta są najwyższymi budowlami w obrębie dawnych murów obronnych. Do końca XIX w. służyła jako areszt miejski i mieszkanie dozorcy. Od roku 1924 użytkowana przez Muzeum Regionalne. Obecnie – Galeria Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. W sklepieniu łukowym przejazdu Bramy Wysokiej, od strony miasta widoczne wmurowane strzemię metalowe. Jak podaje legenda, jest to strzemię dowódcy oddziału świdwińskiego zdobyte przez białogardzian w czasie "bitwy o krowę" w 1469 r.

Brama służyła jako areszt miejski i mieszkanie dozorcy, a od 1924 roku była siedzibą Muzeum Regionalnego. Obecnie siedzibę swoja ma tam Galeria Miejska Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Na ostrołukowym sklepieniu Bramy Wysokiej widoczne jest wmurowane strzemię metalowe, które zgodnie z legendą zostało zdobyte przez białogardzian w czasie ‘bitwy o krowy’ w 1469 roku.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Ciekawe budowle
- Zabytki