Wypoczynek w Dąbkach
ul. Spokojna 3
76-156 Dąbki
tel. 660 349-614, 600 151-134
wczasydabki@interia.pl

Wypoczynek w Dąbkach

Oferujemy:

- apartamenty 2 pokojowe z łazienkami i aneksami kuchennymi dla 4 osób,

- domek letniskowy dla 4-6 osób,

- pokoje 2-3 osobowe na parterze ze wspólną łazienką,

- grill ogrodowy, stoliki z ławeczkami, kącik dla dzieci, piłkarzyki oraz rowery dla gości,

- zapewniamy zamknięty parking i możliwość przechowania rowerów.

 
Lotnisko w Bagiczu
Bagicz, 78-111 Bagicz

Lotnisko w Bagiczu
 
Bagicz jest to osada położona między Sianożętami i Kołobrzegiem, na niej właśnie znajduje się lotnisko. Lotnisko wojskowe w Bagiczu powstało w latach 1935-1939. Pierwotnie służyło jako baza dla lotnictwa bombowego, najpierw dla samolotów nurkujących Junkers Ju 87 Stuka, a później dla samolotów bombowych Junkers Ju 86.

We wrześniu 1939 roku z Bagicza operowały samoloty dokonujące nalotów na Polskę. W czasie II Wojny Światowej na lotnisku stacjonowały różne jednostki Luftwaffe. Kręcono tutaj także zdjęcia plenerowe do fabularnego filmu propagandowego Kampfgeschwader Lützow (1941). Niemcy ewakuowali lotnisko w marcu 1945 roku wraz z nadejściem frontu i oblężeniem Kołobrzegu.

Od marca 1945 roku lotnisko i przylegające do niego osiedle garnizonowe Podczele było w posiadaniu Armii Czerwonej. Stworzono tutaj samowystarczalną, eksterytorialną strefę z własnym szpitalem, szkołą, sklepami, osiedlem mieszkaniowym, w której stacjonowało ok. 2000 żołnierzy. Po 1966 roku na lotnisku rozpoczęto budowę nowoczesnych schronohangarów oraz obiektów na broń masowego rażenia, w których mogły być przechowywane wyrzutnie rakiet SS-1 Scud lub SS-20 Saber.

Po przebudowie lotnisko było na tyle duże, że mogło obsługiwać samoloty transportowe Antonow i Iljuszyn oraz bombowce strategiczne. Ostatnie śmigłowce wojskowe opuściły Bagicz wraz z ogólnym wycofaniem wojsk radzieckich z Polski w 1991 roku. Ostatni żołnierze rosyjscy wyjechali z Bagicza na wiosnę 1992 roku.

Po likwidacji jednostki wojskowej tereny bazy zostały podzielone pomiędzy miasto Kołobrzeg i gminę Ustronie Morskie. We wschodniej części dawnej bazy wojskowej działa od kilku lat Aeroklub Bałtycki, który użytkuje także część poradzieckiego betonowego pasa startowego. W okresie letnim nadmorski pas startowy lotniska jest wykorzystywany jako lotnisko sportowe aeroklubu oraz jako plac do organizowania dużych plenerowych imprez i koncertów.

Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo - rekreacyjnych, takich jak np. odbywających się w lipcu Motolotniowych Mistrzostw o Puchar Bałtyku. W trakcie imprezy organizowane są kursy na uzyskanie licencji pilota motolotniowego.

Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Miejsca niezwykłe
- Miejsca z klimatem
- Niezwykłe historie
- Obiekty militarne
- Rekreacja
- Rozrywka