Wypoczynek w Dąbkach
ul. Spokojna 3
76-156 Dąbki
tel. 660 349-614, 600 151-134
wczasydabki@interia.pl

Wypoczynek w Dąbkach

Oferujemy:

- apartamenty 2 pokojowe z łazienkami i aneksami kuchennymi dla 4 osób,

- domek letniskowy dla 4-6 osób,

- pokoje 2-3 osobowe na parterze ze wspólną łazienką,

- grill ogrodowy, stoliki z ławeczkami, kącik dla dzieci, piłkarzyki oraz rowery dla gości,

- zapewniamy zamknięty parking i możliwość przechowania rowerów.

 
Ratusz w Słupsku
Plac Zwycięstwa 3, 76-200 Słupsk

Ratusz w Słupsku
 


Ratusz w Słupsku został wzniesiony i oddany do użytku w roku 1901. Zaczęto go budować w kwietniu 1899 r. na podstawie projektu berlińskiego architekta prof. Karla Zaara i inżyniera Rudolfa Vahla, z inicjatywy burmistrza Hansa Matthesa. Jest to budowla w stylu neogotyckim, która znajduje się przy Placu Zwycięstwa.

Została ona wpisana na listę zabytków chronionych prawem. Budynek od początku spełnia funkcję, dla której go zbudowano, tzn. jest siedzibą władz miejskich Słupska.

Nowy ratusz miał zastąpić stary, mniejszy usytuowany na Starym Rynku w Słupsku (budynek ten został rozebrany wkrótce po wybudowaniu nowego ratusza). Ówczesny burmistrz Słupska (a właściwie Stolp im Pommern) - Hans Matthes, wydał na budowę sumę dwukrotnie przekraczającą kwotę przeznaczoną na ten cel przez Radę Miejską, tj. 600 tys. marek zamiast przewidzianych 300 tys. Nowy ratusz był zdecydowanie za duży, jak na potrzeby ok. 30-tysięcznego miasta. Dodatkowo, rozbudowując miasto i kanalizując je zadłużył kasę miejską na ok. 2 mln marek.

Trzy lata po oddaniu Ratusza do użytku musiał zrezygnować z urzędu. W roku 1924 słupszczanie uznali w pełni zasługi Hansa Matthesa dla rozwoju miasta i przyznali mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jego imieniem nazwali też jedną z miejskich ulic. Po ponad stu latach od wzniesienia siedziba władz miejskich jest już za ciasna dla blisko 100-tysięcznego Słupska.



We wnętrzu można zobaczyć między innymi:
  • unikatowe, zabytkowe (przeszło stuletnie) tapety, m.in. w gabinecie Prezydenta miasta Słupska
  • monumentalne malowidła: m.in. przestawiające algorię nadania praw miastu
  • w sali konferencyjnej witraże
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki